poniedziałek, 23 stycznia 2017

Adopcje zagraniczne - gdzie tkwi problem?
Kiedy w mediach pojawiła się informacja o rządowej decyzji o wygaszaniu adopcji zagranicznych reakcje były dwojakie: z jednej strony feministyczne lewactwo wreszcie dostało po nosie, nie będą zabierać polskich dzieci i dobrze, z drugiej strony rozległ się lament nad tym, że PiS znów psuje politykę społeczną i teraz w Polsce już nikt nie adoptuje dziecka inaczej niż przez ośrodek katolicki. Obie strony zgodnie łączyły się w ignorancji adopcyjnej. Żadna tego nie urefleksyjniła.

Zacznijmy od wyjaśnienia sprawy z ośrodkami katolickimi. Istnieją od dekad i od zawsze procedują w zgodzie z własnymi przekonaniami. Na podstawie wielu lat obserwacji środowiska adopcyjnego mogę zamieścić wykaz wymogów, z jakimi stykałam się w ich pracy: kandydatom na rodziców adopcyjnych kazano przedstawiać odpis aktu chrztu i małżeństwa sakramentalnego, opinię od księdza proboszcza, odbywać obowiązkowe rekolekcje adopcyjne i zaliczać konferencje omawiające niemoralność procedury in vitro. To wszystko działo się w kraju, którego prawo jasno stanowi, że dostęp do procedury adopcyjnej nie jest zależny od wyznania, a samo wyznanie (lub jego brak) jest informacją wrażliwą. A mimo to katolickie ośrodki działały i działają swobodnie, korzystają ze środków publicznych i podlegają prawu, które sobie dowolnie zawężały powołując się na to, że "są katolickie". Nie obchodziło to SLD, nie obchodziło to PO i dobra zmiana w postaci rządów PiS niczego tu nie zmieniła.
Dlatego ze zdziwieniem czytam internetowe dyskusje, z których wynika, iż gros ludzi w ogóle nie miało pojęcia o tym zjawisku. Jeśli Jesteś jednym z tych ludzi to powiem Ci, dlaczego teraz się dziwisz.
Z adopcją podstawowy problem jest jeden. Ona po prostu nie jest seksowna. Również w znaczeniu literalnym - seksu tam nie ma wcale, nie usuwa się płodów, nie zamraża zarodków i nie ma żadnych gejów. Tym samym wszystkie najciekawsze kwestie, które angażują społeczną uwagę, już na wstępie zostają wygaszone. Zostawiliśmy więc sprawy adopcji ekspertom, jakże często proweniencji chrześcijańskiej, a teraz ze zdumieniem odkrywamy, że słoiczek z miodem wypełniony jest dziegciem. Wow, Polska taka nieprzewidywalna, wieloryby takie ciekawe. A dzieci adoptowane nie.

Drugi problem polega zaś na tym, że dyskusja adopcyjna od lat jest specjalistyczna. Biorą w niej udział dyrektorzy ośrodków, pedagodzy, psycholodzy, czasem zrzeszone rodziny zastępcze. Niemal nie ma w niej głosu rodziców adopcyjnych i kandydatów na takich rodziców, praktycznie zawsze pomijany jest głos dorosłych osób adoptowanych. Społeczeństwo nie zajmuje stanowiska poza wygłaszaniem komunałów bazujących na szczątkowej wiedzy, która oscyluje wokół sierot, subiektywnie ustalanego dobra dziecka (każdy kiedyś był dzieckiem, więc czuje się kompetentny) i historii usłyszanych od znajomych znajomych. Reprezentacja jest więc bardzo nierówna, co gorsza przeważa fragmentaryczne spojrzenie na politykę społeczną, czego przejawem jest obecny spór wokół adopcji zagranicznej i drugi - wokół powstających właśnie Standardów Adopcyjnych. Powraca jak bumerang odwieczna zmora polskich sporów rytualnych: zbijamy termometry, aby nie widzieć gorączki oraz wierzymy, że zmiana w obszarze X rozwiąże problem, którego korzenie tkwią przecież w obszarach od A do Z, a nimi nie chcemy się zajmować.

Kilka słów wyjaśnienia o tym, czy naprawdę nie da się odtąd adoptować dziecka inaczej niż przez ośrodek katolicki? Oczywiście, że się da. Zmiana dotyczy wyłącznie adopcji zagranicznej.
Uporządkujmy więc fakty:
Mamy w Polsce dwa rodzaje adopcji: krajową i zagraniczną. Z tej drugiej korzystają obcokrajowcy chcący adoptować polskie dzieci, są to również pary polskie, które wyemigrowały (decyduje miejsce zamieszkania rodziny, w którym będzie ona wychowywać dzieci). Adopcjami krajowymi zajmują się ośrodki publiczne i niepubliczne, świeckie i katolickie.
Adopcjami zagranicznymi natomiast zajmowały się do tej pory trzy ośrodki: dwa publiczne (Publiczny Ośrodek Adopcyjny mieszczący się na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i Krajowy Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Warszawy) oraz jeden katolicki ( Katolicki Ośrodek Adopcyjny mieszczący się na ulicy Grochowskiej w Warszawie).
W tym miejscu ciekawy fakt: Katolicki Ośrodek Adopcyjny z miejsca informował zagranicznych kandydatów na rodziców adopcyjnych, iż preferencje adopcyjne mają pary katolickie (podkreślenie moje):
3.Podstawowe wymagania Ośrodka względem rodziny zagranicznej:
(...)
- rozpatrując zgłoszenia rodzin preferujemy w pierwszej kolejności rodziny katolickie, a następnie inne chrześcijańskie;

Pomimo iż ośrodek prowadzi adopcje zagraniczne od 1996 roku, zaś kwestia pierwszeństwa par wyznania rzymskokatolickiego nie jest obudowana żadnym przepisem żadnej ustawy, nikt nigdy nie zainterweniował w sprawie tej uznaniowości.
Być może reakcji nie było dlatego, że, no cóż, ostatecznie do wyboru były jeszcze dwa ośrodki państwowe, gdzie kandydaci z zagranicy mogli przystępować do procedury i nikt się ich o wyznanie nie pytał (a przynajmniej niczego od odpowiedzi nie uzależniał). A być może dlatego, że nikogo to w gruncie rzeczy nie obchodziło.
Zmieniło się to w styczniu 2017 roku, kiedy mocą decyzji minister Elżbiety Rafalskiej, cofnięto prawo do prowadzenia adopcji zagranicznych dwóm publicznym ośrodkom (ośrodek TPD i ośrodek z Nowogrodzkiej), a na ich miejsce powołano dwa katolickie ośrodki, które odtąd - jako jedyne w kraju - mają prawo procedować adopcje zagraniczne. Jednym jest wspomniany już Katolicki Ośrodek Adopcyjny, którego "Wymagania" zacytowałam wyżej, zaś drugim jest Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny z Sosnowca, o którym niewiele można powiedzieć, ponieważ nigdy dotąd nie zajmował się adopcjami zagranicznymi i będzie debiutować w tej roli.

Zmiana jest ogłaszana wielkimi słowami. Padają zdania o tym, że nie powinno się szukać rodzin za granicą, skoro można znaleźć je w Polsce (czy na pewno można?). Podważa poprawność dotychczasowych adopcji zagranicznych, o czym piszę niżej. Zwraca się uwagę na potrzebę ściślejszego monitoringu losów dzieci adoptowanych poza granicami Polski ("Resort rodziny zamierza przejąć większą kontrolę nad tym procesem i robić wszystko, by nie wysyłać za granicę polskich obywateli – obiecuje minister Elżbieta Rafalska"). Przynajmniej ten ostatni postulat jest bardzo słuszny. Nie ma bowiem przepisów, które pozwalałyby na taką kontrolę. Do tej pory ośrodki zawierały umowy dżentelmeńskie z rodzicami adopcyjnymi zobowiązując ich do przesyłania co rok raportu o rozwoju dziecka i losach rodziny. Dżentelmeńskość polegała na tym, że rodziny były o to uprzejmie proszone. Nawet jeśli się nie wywiązywały z tej obietnicy były już pod jurysdykcją innego kraju, a adopcja była przecież orzeczona, więc strona polska nic nie mogła zrobić. Spodziewalibyśmy się więc, że wraz z ogłaszaniem dobrej zmiany pojawią się przepisy pozwalające na śledzenie losów małoletnich obywateli RP, ale tak się nie stało. Nie zaproponowano żadnej noweli.
Nowe i bezpieczniejsze adopcje zagraniczne mają po prostu być katolickie.

Ta sprawa ma jeszcze jedno tło, które dzięki Pawłowi Passiniemu, synowi Barbary Passini, wieloletniej dyrektorki Krajowego Ośrodka Adopcyjnego TPD, stało się emocjonalne:

Po 27 latach niezwykle trudnej pracy dzieło życia mojej Matki, Barbara Passini i wspaniałych ludzi, którzy go współtworzyli Krajowy Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy TPD ma przestać istnieć. Teraz będzie już tylko Katolicki Ośrodek. Żyjemy przecież w państwie wyznaniowym.
Nie mogę tu opisywać przykładów niemal niemożliwych adopcji, które przeprowadzili, ale wierzcie, było ich wiele. Dzięki staraniom mojej Matki i jej współpracowników przestano rozdzielać idące do adopcji rodzeństwa. Adopcje zagraniczne zaczęto monitorować aż do pełnoletniości. Udało się udaremnić próby wywożenia dzieci jako dawców narządów. Z tego powodu Mama była ciągana po sądach za zniesławienie tych, którzy brali w tym udział. Wygrała. I przede wszystkim wygrywały dzieci i rodzice. Ale dziś przyszła dobra zmiana. I będzie już tylko Ośrodek Katolicki.Dobra Zmiano! Będziesz się smażyć w piekle!!! Wierz mi!!!
[wpis Pawła Passiniego z dnia 20.01.2017, Facebook] 

Ośrodek TPDowski był pierwszym ośrodkiem, który zajął się adopcjami zagranicznymi. Sięgając głębiej w przeszłość, ośrodki TPDowskie były również pierwszymi ośrodkami, które zaczęły przeprowadzać adopcje krajowe. Na doświadczeniu TPD i ich praktykach pracowała większość pozostałych ośrodków. I oto w 2017 roku okazuje się, że większą kontrolę nad adopcją zagraniczną zapewni nam diecezjalny ośrodek sosnowiecki, który nie przeprowadził do tej pory żadnej takiej adopcji, aniżeli ośrodek TPD, który przeprowadził ich ponad dwa tysiące czterysta.
Pojawia się wiele ciekawych pytań: w jaki sposób Ministerstwo chce zwiększać nadzór nad adopcjami zagranicznymi, skoro nie zaproponowało przepisów kontrolnych, nie mówiąc o ich wprowadzeniu? Jakim cudem Ministerstwo doprowadzi do pozostawania dzieci w Polsce, skoro adopcje zagraniczne biorą się właśnie z braku chętnych rodziców w kraju? W jaki sposób bezpieczeństwo adopcji zagranicznych ma zwiększyć powołanie ośrodka bez doświadczenia i likwidacja najstarszego ośrodka procedującego dotąd takie adopcje?

I tu można byłoby owocnie pociągnąć wątek jeremiady nad zamykaniem ośrodka TPD dalej, gdyby nie dość istotna kwestia, którą jednak Ministerstwo sygnalizuje, choć od dupy strony: adopcja zagraniczna nie jest najlepszą opcją i należy ją raczej ograniczać aniżeli wspierać.

Praktykują ją w Europie kraje, o których moglibyśmy powiedzieć, że unosi się za nimi smuga podejrzeń o postkolonialne sentymenty a rebours. Rosja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria. Kraje pochodzenia adoptowanych dzieci i liczby adopcji przeprowadzonych przez obywateli USA dają tu ciekawy wgląd w zjawisko [liczby adopcji łącznie na lata 1999-2015]: z Polski w tym okresie adoptowano do USA 1254 dzieci, z Ukrainy 10546, z Bułgarii 2069, ale już z Finlandii dwoje, z Francji siedmioro, z Włoch znów dwoje [źródło].

Widać więc, że kraje Europy zachodniej i Skandynawia są dość zachowawcze w oddawaniu swoich małoletnich obywateli za granicę.
Dlaczego postkolonialne a rebours?
Z jednej strony mamy bowiem topos "dobrych państwa z zagranicy", który w krajach postsowieckich wydaje się wciąż żywy. USA to, wiadomix, perspektywy i możliwości, firmówki NIKE i od zera do milionera, jest szansa dla dziecka adoptowanego, natomiast w Polsce będzie bidul, brak szans i wyrośnie kolejne pokolenie zasiłkowe. To sprawia, że adopcja zagraniczna wciąż jest postrzegana w tych krajach jako szansa na lepszą przyszłość, rozwiązanie bardziej wartościowe niż pozostanie dziecka w kraju rodzimym, którego zaplecze oceniane jest jako gorsze przez jego własnych mieszkańców.
Druga strona medalu jest jednak ciekawsza.  O ile amerykański mit można krytycznie wyśmiać (przy okazji polecam świetny dokument Piotra Morawskiego "Daddy, I love you" o adopcji pięciorga rodzeństwa przez pewną miłą amerykańską parę. Należy jednak koniecznie obejrzeć część drugą "Dom nad Missisipi" oraz trzecią, "Obietnica dzieciństwa", aby poznać finał tej adopcji po latach), o tyle część dotycząca polskich perspektyw pozostaje niestety w mocy.
Ponieważ dla polskich dzieci kierowanych do adopcji zagranicznej alternatywą często jest naprawdę dom dziecka, brak szans i zostanie pokoleniem zasiłkowym.

Dlatego w dzisiejszej notce spróbuję trochę obrać z warstw temat adopcji zagranicznej, co być może uchroni Was przed uwikłaniem się w kolejną zero jedynkową dyskusję na ten temat.


Najpierw kilka faktów: o jakich liczbach mówimy?


Zgodnie z rocznikami statystycznymi GUS  przeprowadza się ok. 300-400 adopcji zagranicznych, podczas gdy liczba adopcji krajowych waha się pomiędzy 3000-4000 rocznie. Patrząc w roczniki widać jasno, że proporcje pomiędzy adopcjami krajowymi i zagranicznymi od lat utrzymują się na tym samym poziomie: adopcje zagraniczne stanowią w Polsce ok. 10% wszystkich adopcji.

Kto najczęściej adoptuje?

Ponieważ adopcje zagraniczne są możliwe jedynie w odniesieniu do krajów, które - podobnie jak Polska - są sygnatariuszami Konwencji Haskiej, polskie dzieci najczęściej adoptują Włosi (2015: 177), obywatele USA (2015: 85) i Hiszpanie (2015: 17). Najwięcej adopcji zagranicznych przeprowadzono w 2008 roku (389), najmniej w 2012 (255) [źródło].

Kto jest adoptowany?

Na ten temat brak szczegółowych informacji, co jest skądinąd ciekawe, ponieważ statystyki adopcji krajowych uwzględniają wiek dziecka i rodzaj adopcji (blankietowa, niepełna, przez osobę spokrewnioną, przez opiekuna zastępczego etc.), natomiast w raportach dotyczących adopcji zagranicznych nie podaje się takich danych, a jedynie liczbę adopcji. Do kwestii tajemniczości i tego, jak ta tajemniczość pracuje później w publicznym dyskursie, jeszcze wrócę. Tajemnicza natomiast nie jest kwestia uznania danego dziecka za "nieadoptowalne w kraju" - do adopcji zagranicznej są kierowane wyłącznie dzieci, dla których nie znaleziono rodziców w Polsce (art. 167 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Co zatem oznacza "nieadoptowalność?" Orzeczenie o niepełnosprawności, bycie jednym z kilkorga rodzeństwa, zbyt późny wiek (polskie pary preferują adopcję niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym - im starsze dziecko tym jego szanse na adopcję maleją).

Kto może adoptować?

Obywatel każdego kraju z podpisaną Konwencją Haską, który spełnia kryteria lokalne (został zakwalifikowany do adopcji przez instytucje własnego kraju) ORAZ kryteria polskie (m.in. niekaralność, akt małżeństwa, wywiad adopcyjny, zaświadczenie o kwalifikacji do adopcji wydane przez instytucję kraju pochodzenia). Ten drugi wymóg jest istotny, ponieważ oznacza on explicite, iż wszelkie opowieści o omijaniu w ten sposób polskiego prawa i braku kontroli nad motywacjami/sytuacją życiową kandydatów na rodziców są ssane z brudnego palucha. Natomiast nie jest ssany z palucha fakt braku kontroli nad późniejszymi losami dziecka, jednak - jak już wiemy - Ministerstwo akurat na ten problem nie przedstawiło żadnego pomysłu, poza likwidacją najstarszej placówki zajmującej się takim adopcjami.
Tu warto napisać, dlaczego 12latek z dysfunkcjami, który nie był w Polsce "adoptowalny" nagle się staje adoptowalny np. w  Belgii? Dzieje się tak dlatego, ponieważ zagraniczne rodziny adopcyjne zainteresowane polskimi dziećmi, mogą liczyć na konkretne wsparcie w swoich krajach: finansowe, merytoryczne i społeczne. To zaś sprawia, że ludzie przestają się bać adopcji dzieci starszych, trudnych i posiadających liczne rodzeństwo, bo wiedzą, że nie zostaną jako rodzina na lodzie - pomoże im gmina, szkoła, znajdzie się bezpłatna opieka dla dzieci, psycholog, specjalistyczna terapia i gminna grupa wsparcia dla rodzin poadopcyjnych. To znacząco wpływa na motywacje adopcyjne rodzin polskich i rodzin zagranicznych czyniąc je różnymi, bo zbudowano zupełnie odmienne zaplecza systemowe dla takich adopcji.

Wątpliwości

"Kiedy przyjrzeliśmy się szczegółowo, jak do tej pory odbywały się zagraniczne adopcje okazało się, że nie jest wcale tak, że wysyłane za granicę dzieci są bardzo chore" – przekonuje minister Rafalska.
Liczba dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, które skierowano do adopcji zagranicznej w ostatnich latach, wahała się na poziomie 20%. Co oznacza dla laików, że dzieci zdrowych było co najmniej 80%, ale wywieziono je za granicę i zerwano więzi kulturowe, czas bić w tarabany. Tymczasem problemem dzieci adopcyjnych nie są orzeczenia o niepełnosprawności, a ich brak pomimo istniejących dysfunkcji.
Dziecko z FASem (płodowy zespół poalkoholowy) nie dostanie orzeczenia, ponieważ FAS nie jest kwalifikowany jako niepełnosprawność, mimo iż skutkuje uszkodzeniami neurologicznymi, a te będą mieć różne manifestacje (od zaburzeń czucia poprzez obniżoną sprawność intelektualną, po skłonność do agresji i nadpobudliwości). Inną przezroczystą jednostką jest RAD (zespół zaburzeń więzi, Reactive Attachment Disorder) - również brak orzeczenia o niepełnosprawności, co nie zmienia faktu, iż RAD pozostaje głównym straszakiem polskich kandydatów na rodziców adopcyjnych. Znają oni literaturę, ale co ważniejsze - znają relacje innych rodzin adopcyjnych wychowujących dzieci z RADem. Nie jest prosto, zespół zaburzeń więzi - w zależności od struktury zaburzenia - może manifestować się kompulsywnym jedzeniem, niezdolnością do nawiązania więzi z rodzicami adopcyjnymi, chronicznymi kłamstwami, brakiem uczuć wyższych, lgnięciem do przypadkowych osób, wzmożonym pobudzeniem i potrzebą ciągłej kontroli otoczenia, skłonnościami do manipulacji, brakiem rozumienia związków przyczynowo skutkowych, aby wymienić kilka z objawów. RAD jest jednostką klasyfikowaną w systemie ICD-10, ale... nie jest niepełnosprawnością, więc orzeczenia brak. 
Im starsze dziecko tym większe ryzyko, że może mieć RAD, w przypadku FASu najczęściej brak danych, ponieważ główną wskazówką diagnostyczną jest wiedza o tym, że matka biologiczna piła alkohol w ciąży. Jak łatwo można się domyślić, matki biologiczne zazwyczaj nie podają tej informacji, a po odebraniu praw rodzicielskich tak czy inaczej nie ma z nimi kontaktu.
Dzieci z RADem i FASem trafiają więc do systemu jako dzieci zdrowe, bo fizycznie faktycznie są zdrowe. Tyle, że w "nieadoptowalności" nie o zdrowie fizyczne chodzi.


Minister zwraca też uwagę, że rozdzielane są rodzeństwa (71% przypadków adopcji zagranicznych), pomimo iż polskie prawo zastrzega, iż rodzeństwo powinno być wspólnie umieszczane w pieczy lub w rodzinie adopcyjnej, aby przeciwdziałać rozdzielaniu rodzeństw (Art. 112.8 KRiO).
Najczęstszą odpowiedzią na te wątpliwości, której udziela samo społeczeństwo, jest zachęta do większego altruizmu polskich kandydatów na rodziców adopcyjnych. Niech adoptują rodzeństwa. Niech adoptują dzieci chore zapobiegając ich wywożeniu za granicę. Kto im broni?

Egoizm

Tak, pary decydujące się na adopcję są egoistyczne w tym sensie, że chcą mieć rodzinę maksymalnie zbliżoną do rodziny biologicznej. Polska struktura adopcyjna jest obecnie taka, że kandydaci na rodziców adopcyjnych rekrutują się głównie z grupy osób bezdzietnych, czytaj: niepłodnych. To właśnie im przez lata  wdrukowywano do głów hasła "jesteś niepłodny? Adoptuj!" sugerując, że rodzina adopcyjna będzie ekwiwalentem biologicznej. Chcą więc wypełnienia tej społecznej obietnicy. Skoro in vitro jest niemoralne i słyszą o tym od lat z ambon, z trybun sejmowych i z  konserwatywnej prasy (a tak czy inaczej coraz większej grupy nie stać na leczenie, bo zlikwidowano program refundacji) to w porządku, mogą adoptować. Ale oni nadal chcą mieć swoje dziecko, a nie realizować ambitny projekt społeczny o nazwie "wyciąganie nastolatka z RADu". Tego właśnie ich nauczyliśmy i takie daliśmy narzędzia. Dlaczego więc teraz żądamy, aby odwrócić paradygmat adopcji?
Rodzice adopcyjni nie mają obecnie żadnej systemowej opieki postadopcyjnej. Jak długo są kandydatami na rodziców tak długo pozostają w kontakcie z ośrodkiem adopcyjnym i pracującymi tam pedagogami oraz psychologami. Po adopcji to się kończy - od tego momentu są autonomiczną rodziną. Są podejrzenia FASu? Szukajcie terapii na własną rękę. Są podejrzenia RADu? Na pewno kogoś znajdziecie. Dziecko wymaga terapii i rehabilitacji? Weźcie dodatkową pracę lub pożyczcie pieniądze, bo od momentu orzeczenia adopcji ustaje wszelka finansowa pomoc od państwa. Rodzeństwa nie powinny być rozdzielane? Adoptujcie pięcioro i z dnia na dzień z rodziny dwuosobowej stańcie się siedmioosobową, jakoś sobie poradzicie.
Jak widać, genezą "braku kandydatów krajowych do adopcji dzieci z dysfunkcjami" jest sam kształt systemu pomocy społecznej. Jest to system tchórzliwy, który od lat nie ma odwagi, aby postawić pewne zależności jasno i wyciągnąć z nich wnioski:

1. Powodem problemu z licznymi rodzeństwami jest ten, że nie prowadzimy żadnego krajowego programu profilaktyki: aborcja jest nielegalna, sterylizacja jest nielegalna, antykoncepcja nie jest refundowana i jest na receptę, edukacji seksualnej nie ma, pracownicy pomocy społecznej nie mają ani obowiązku, ani nawet prawa prowadzenia poradnictwa reprodukcyjnego dla swoich klientów (którymi często są rodziny, których dzieci JUŻ trafiły pod opiekę państwa). Nie ma żadnego programu bezpłatnej antykoncepcji dla klientów Pomocy Społecznej, których najczęściej na antykoncepcję po prostu nie stać. Kolejne dzieci się rodzą, ponieważ dzietność jest często jedynym bogactwem rodzin dysfunkcyjnych, czemu przyglądamy się w milczeniu mnożąc apele o adopcje licznych rodzeństw. Z własnej teczki: dwójka dzieci odebranych z powodu skrajnego zaniedbania. Przebywają w pieczy zastępczej. Ich mama jest już w kolejnej ciąży, ma 21 lat, więc należy się spodziewać, że rodzeństwa jeszcze przybędzie. Inny kejs - jedenaścioro dzieci, każde z FASem, matka w dwunastej ciąży. Wszystkie dzieci zabrane rodzicom, nietrzeźwiejącym alkoholikom- część w domach pomocy społecznej z uwagi na zaawansowany FAS, część w domach dziecka, trójka w rodzinie zastępczej, dwoje adoptowanych. Naprawdę ktoś poważnie wysunie żądanie adoptowania całej jedenastki przez jedną parę?

2. Adopcja jest formą rodzicielstwa, której nie przysługuje żadna forma pomocy finansowej. Tak, istnieje program 500+, ale jego losy zależą od kolejnych rządów, natomiast dzieci adoptuje się dożywotnio. Adopcja licznego rodzeństwa jest więc opcją dla rentierów. Ilu z nich znacie? Dopóki nie będzie dofinansowania w postaci comiesięcznych zasiłków do adopcji dla par adoptujących rodzeństwa, rodzeństwa będą rozdzielane, bo wymusza to ekonomia;

3. Piecza zastępcza, w której najczęściej lądują rodzeństwa (rodzinne domy dziecka), dzieci z trudnościami (piecza specjalistyczna, pogotowia rodzinne) i dzieci starsze (rodzinne domy dziecka, zawodowe rodziny zastępcze) jest z założenia opieką okresową do czasu uregulowania prawnej sytuacji dziecka. Kiedy sytuacja jest uregulowana dziecko idzie do adopcji, wraca do rodziny biologicznej bądź trafia do domu dziecka (jeśli nie ma chętnych do adopcji w kraju ani za granicą, a do rodziny biologicznej nie można wrócić). Często dzieci przebywają w pieczy kilka lat, nawiązują więzi z opiekunami, traktują dom zastępczy jako swój własny, bo jest jedynym, jaki znają. Jednak nie mogą w nim pozostać, ponieważ piecza jest ...okresowa, a formę "długoterminowej pieczy zastępczej", w której dzieci pozostawały do pełnoletności, zlikwidowała Ustawa z 2011 roku. W praktyce oznacza to wyrywanie dzieci z domów zastępczych niezależnie od woli ich opiekunów, którym stawia się ultimatum: albo adoptujecie te dzieci (czego oni nie zrobią z powodów brutalnej ekonomii - nie stać ich na adopcję), albo oddacie je zagranicznej rodzinie / wrócą do domu dziecka.
Ten problem jest bolączką znaną świetnie rodzicom zastępczym i samemu systemowi, ale zamiast propozycji jego rozwiązania (przywrócenie pieczy długoterminowej, dofinansowanie rodzin adopcyjnych) likwiduje adopcje zagraniczne, dzięki czemu więcej dzieci trafi do domu dziecka, bo i tak nikt ich nie adoptuje w Polsce;

4. Adopcja oznacza również brak zainteresowania dalszymi losami rodziny. O ile opiekun zastępczy może liczyć na swojego koordynatora, często dostaje również superwizora (psycholog), ma prawo do odbywania specjalistycznych i bezpłatnych szkoleń z zakresu umiejętności wychowawczych (oferta przynajmniej w moim mieście jest bogata- do dyspozycji mamy szkolenia z opieki nad dzieckiem z FASem, szkolenia w zakresie pracy z dziećmi doświadczającymi przemocy, z dziećmi wykorzystanymi seksualnie i szereg innych) oraz jest otoczony siecią pomocy (jeden telefon dzieli mnie od bezpłatnej konsultacji seksuologicznej, umówienia się na darmową konsultację pod kątem FASu, a w ośrodku wczesnej interwencji mam pierwszeństwo jako opiekunka zastępcza), o tyle rodzice adopcyjni nie mają NIC. Od momentu orzeczenia adopcji są sami. Na ogół zadziała to bez problemu z adoptowanym niemowlęciem, ale już adopcja siedmiolatki po wykorzystaniu seksualnym i bez żadnego systemowego wsparcia poadopcyjnego, zakończy się najprawdopodobniej kryzysem w rodzinie. Lepiej więc nie ryzykować i adoptować młodsze dziecko, to elementarne. To powoduje, że przekształcenie pieczy zastępczej w adopcję i utrata całej tej pomocy - która dla mnie jest bezcenna i sprawia, że mam zasoby, aby móc w ogóle pracować z dziećmi - byłaby decyzją idiotyczną. Never ever. Jako rodzic nie dostałabym już żadnego wsparcia. Jako opiekunka zastępcza dostaję je nieprzerwanie, mam cały zespół do dyspozycji i uważam to za super opcję. I ktoś się jeszcze dziwi, czemu nie ma chętnych do adoptowania starszych dzieci z dysfunkcjami? I czemu ludzie chcą adoptować dzieci małe, z których adopcją wiąże się mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych problemów, skoro wiedzą z góry, że zostaną z tymi problemami sami - i finansowo, i merytorycznie, i społecznie? Cóż, Belgowie i Włosi nie zostaną sami;

5. Kandydaci na rodziców adopcyjnych to w Polsce najczęściej osoby z doświadczeniem nieudanego leczenia niepłodności. Poranieni. Straumatyzowani. Często po epizodach depresyjnych. Oczywiście bezdzietni, więc bez praktyki wychowawczej, za to z olbrzymim pragnieniem doświadczenia "normalnego rodzicielstwa": wspólnych wakacji, wigilii, urodzin, całej zwyczajnej codzienności rodziny. Nakłanianie ich do adoptowania dzieci starszych, które wnoszą do rodziny bagaż własnej historii zranień, nadużyć i dysfunkcji, jest postulatem zostawienia dwóch rozbitków na jednej chybotliwej tratwie w nadziei, że miłość doprowadzi do zacumowania w bezpiecznym porcie i zbudowania tam domu. Ten pomysł jest nie tylko nonsensowny, jest przede wszystkim okrutny, a jego faktycznym celem jest rozwiązanie potężnego problemu systemowego siłami rodziców adopcyjnych, którym się w żaden sposób nie pomaga.


Powodem outsourcowania "dzieci trudnych" za granicę jest brak krajowego zaplecza dla rodzin adopcyjnych i - z drugiej strony - bezrefleksyjne traktowanie adopcji jako optymalnego rozwiązania dla dziecka. Z tego drugiego założenia biorą się takie historie, jak ta będąca udziałem znajomej rodziny zastępczej: po 12 latach pobytu w rodzinie zastępczej, pracownicy ośrodka adopcyjnego znaleźli dla dziecka rodzinę zagraniczną chętną do adopcji. Tyle, że dziecko miało 14 lat i całe swoje świadome życie spędziło w domu opiekunów zastępczych, których nazywało "mamą" i "tatą". Historia skończyła się dobrze o tyle, że opiekunowie postawili się ostro i poruszyli niebo oraz ziemię, aby zatrzymać córkę w rodzinie. Panie z ośrodka adopcyjnego były wstrząśnięte ich egoizmem, który interpretowały jako odebranie dziewczynce szans na "normalną rodzinę". Nie zauważyły, że ta normalna rodzina oparta na miłości, więziach i wspólnym domu już istnieje od 12 lat, tyle że nie jest rodziną formalnie, ponieważ dziewczynka nadal nosi własne nazwisko i utrzymuje kontakt z dalszymi krewnymi biologicznymi, w tym z rodzeństwem. Takie historie - a nie jest ich mało - pokazują, jak niebezpieczna bywa fantazja o adopcji, jako jedynym dobrym rozwiązaniu dla dziecka.

Brak transparencji w przedstawianiu danych dotyczących adopcji zagranicznej i zawężenie dyskusji na ten temat do grona eksperckiego powoduje, że temat adopcji zagranicznej bardzo łatwo rozgrywać w debacie, ponieważ większość ludzi nie wie, czego dokładnie dotyczy spór. Miotają się pomiędzy oburzeniem (skoro propozycja wychodzi od ministerstwa zarządzanego przez PiS niemal na pewno jest złym pomysłem), empatią wobec ośrodka TPD, współczuciem dla dzieci i własnymi wizjami adopcji oraz pieczy zastępczej. Krytycyzm wobec figury "wynarodowiania dzieci" nakładający się na rosnące nastroje nacjonalistyczne sprawia, iż poza horyzont myślowy lewicującej części społeczeństwa ucieka dość podstawowa refleksja o tym, iż im starsze dziecko, tym całkowita zmiana kultury i języka będzie bardziej problematyczna, co nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem, ale ma wiele wspólnego z fundamentalną empatią wobec dziecka.
Pomyślcie o adopcji więcej niż do tej pory. To fascynujący temat. Warto odebrać go konserwatyzmowi i ponownie osadzić w przestrzeni lewicy, do której przecież powinien ideologicznie przynależeć. W końcu czym jest lewicowa wrażliwość społeczna, jeśli nie uważnością wobec najsłabszych?34 komentarze:

 1. Wspaniały artykuł. Brawo!
  Brakuje w przestrzeni publicznej właśnie takich rzetelnych informacji. Bez polityki w tle.
  Pozdrawiam serdecznie
  Mama adopcyjna od 13 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wybitnie ciekawy artykul, a w sumie kliknelam przez przypadek. brawo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję, bardzo rzeczowo napisane. Widzialam zmagania mojej siostry, ktora podjęła rodzaj opieki kuratoryjnej nad kilkorgiem dzieci, mając juz kilkoro wlasnych. Nie byla to piecza zastępcza, nie wiem dokladnie jak to sie nazywa. Dzieci oststecznie trafily do ośrodków. Z dwovh dziewczynek jedna wyszla za mąż jako osiemnastolatka i zostala prawną opiekunką swojej 14 letniej siostry. Chlopcy mieszkaja w bursie jakiegos katolickiego stowarzyszenia i dzieki uprawianiu sportu choć trochę podniesli poczucie wlasnej wartości. Swojej starszej siostry nie znaja wcale. Dzieci byly czestymi gośćmi w mojej rodzinie ich głód ciepła, potrzeba zwrocenia na siebie uwagi byly kompulsywne i wyrazaly sie ekstremalnie. Jako kompletna laiczka z jednym dzieckiem, z pewnoscia robilam jakies nieporadne ruchy. Mam tylko nadzieję, że nieszkodliwe. Podziwiam wielką pracę osób, które się na to decydują i stanowczo potwierdzam, ze wsparcia instytucjonalnego było zbyt mało. Bariery nie do przejscia jak opieka lekarska i szkoła.

  OdpowiedzUsuń
 4. pozwoliłam sobie to na fb udostępnić, bo sytuacja jest dramatycznie zła. dziękuję za ten komentarz

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się w 100%, jednak są pewne niedociągnięcia.
  Ośrodek Katolicki nie wymaga odpisu Chrztu Św. i co chyba jest najłatwiejszą sprawą do sprawdzenia przed napisaniem artykułu - nie mieści się on na ulicy Grochowskiej (już od kilku lat).
  Mam jeszcze pytanie, takie bez złośliwości - dlaczego tylko słychać o TPD? Dlaczego nie skarży się Nowogrodzka?
  Czy TPD nie mogłoby prężniej zająć się adopcjami krajowymi??? Dla wszystkich byłoby lepiej i dla dzieci i czekających na nie rodziców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TPD zajmuje się wieloma adopcjami krajowymi i prowadzi kilka ośrodków, które się tym zajmują, a ten jeden ośrodek zajmował się adopcjami zagranicznymi.

   Usuń
  2. Pisząc o ośrodkach katolickich pisałam o przeglądzie ich wymagań en masse. Nie oznacza to, że warszawski KOA stawia kandydatom wszystkie z nich. Np. Katolicki ośrodek adopcyjny Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia z Opola wymaga opinii od księdza i zaświadczenia o małżeństwie sakramentalnym:
   http://dfoz.pl/wp-content/uploads/2012/06/2.3.-Wymagane-dokumenty-od-kandydat%C3%B3w-do-przysposobienia-dziecka.pdf

   Ale już katolicki ośrodek z Krakowa zaznacza, że "opinia osoby duchownej" ma być załączona "według uznania":
   http://www.dpd.pl/dpd/osrodek-adopcyjny/wymagane-dokumenty

   Jak widać panuje różnorodność w procedowaniu adopcji przez ośrodki katolickie. Niektóre chcą odpisów aktu chrztu, inne małżeństwa sakramentalnego, inne jedynie podkreślają, ze kierują się wartościami katolickimi, ale są otwarte na kandydatów niezależnie od ich poglądów i wyznania (katolicki ośrodek w Radomiu).
   Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd z ul. Grochowską, kierowałam się informacjami ze strony MRPiPS.

   Usuń
 6. Wielkie dzięki, świetna notka. BTW ciekawa jest miażdżąca przewaga Włoch przy adopcjach - kraj wcale nie najbliższy geograficznie czy kulturowo, nie najbogatszy, a przoduje. Czemu? Bo katolicyzm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dlatego, z Wloch dzieci trafiaja do USA,Kanady,Szwecji w rece pedofilow,na organy albo na satanistyczne rytualy,czyli na smierc. Nikt nie wie,co dalej z tymi dziecmi,znikaja. Wystarczy troche poczytac i pogrzebac w sieci,bo wiele osob o tym wie i pisze.

   Usuń
 7. Bardzo rzetelny artykuł. Dziękuję za przybliżenie, trudnego do zrozumienia samodzielnie, tematu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki Ci wielkie za ten tekst!

  OdpowiedzUsuń
 9. W kwestii dopowiedzenia - ośrodek w Sosnowcu zajmie się tylko 8 przypadkami, w które były prowadzone przez agencję amerykańską, a tejże ze względu na nieprawidłowości cofnięto akredytację. Praca ośrodka w Sosnowcu ma inny charakter i będzie tymczasowa. Wczoraj ukazało się wyjaśnienie ministra Marczuka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak bardzo nieprawdziwych jest pogląd, że z krajów tzw. zachodnich, w tym wspomnianych skandynawskich niemal nie ma dzieci do adopcji (bo większe możliwości realizacji świadomego rodzicielstwa, wraz z rozmaitymi tego instrumentami oraz lepsze wsparcie instytucjonalne w różnych sytuacjach)?

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. To jak się do niego ma wspomniane "
   Widać więc, że kraje Europy zachodniej i Skandynawia są dość zachowawcze w oddawaniu swoich małoletnich obywateli za granicę."? Może po prostu oni tych dzieci zbyt wielu do adopcji nie mają? Zaskoczył mnie trochę ten fragment.

   Usuń
  2. być może zaszło nieporozumienie: w Skandynawii adopcja krajowa jest bardzo ograniczona z uwagi na rozrost pieczy zastępczej i współpracę z rodzinami biologicznymi. Rozwija się natomiast adopcja zagraniczna, jednak nie w kierunku "norweskie dzieci są adoptowane za granicą", a w kierunku "dzieci z innych krajów są adoptowane przez Norwegów".
   Natomiast rozważając pojedyncze przypadku adopcji skandynawskich dzieci do USA (przypominam, że mówimy o okresie szesnastoletnim) należy wziąć pod uwagę fakt, że do adopcji zagranicznej automatycznie wchodzą nam adopcje obywateli danego kraju (np. Finlandii), którzy z tego kraju wyemigrowali. Analogicznie jest w Polsce: obywatele RP, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii i chcą adoptować dziecko z ojczyzny, będą przechodzić procedurę adopcji zagranicznej i znajdą się w takiej tabeli GUSowskiej.

   Usuń
 12. Przyszło mi właśnie do głowy, że postadopcyjne wsparcie nie istnieje prawdopodobnie w związku z kolejnym mitem, czyli nie mówić dziecku, że jest adoptowane, bo trauma. Oczywiście coraz głośniej apeluje się, by mówić, bo każdy ma prawo do korzeni (uwaga do okien życia), ale obawiam się, że ten niefortunny pomysł z milczeniem ma się nadal świetnie. Stąd również może brać się atrakcyjność adopcji dzieci małych (w domyśle: nieświadomych).

  A w ogóle to - dzięki. Świetny wpis. Udostępniam na FB.

  OdpowiedzUsuń
 13. postadopcyjne wsparcie jest praktykowane w niektórych ośrodkach, tworzone sa nawet poradnie gdzie psycholodzy i pedagodzy są do dyspozycji rodziców adopcyjnych. pewnie niewiele jest na razie takich ośrodków, bo wiadomo, kwestia finansowania. natomiast w słuzbie zdrowia nie ma co liczyc na fory, nie wyobrażam sobie bycia mamą adopcyjną chorego dziecka, to jest opcja tylko dla majętnych.

  OdpowiedzUsuń
 14. nie potrzebujemy lekcji, katechez i pouczeń. my, lewacy, lemingi, liberały, gorszy sort, cykliści w futrach, element animalny, specjalnej troski i inne głęboko katolickie, pełne miłości i empatii określniki. z lemingarium. idźcie nawracać samych siebie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wspaniale, że jeszcze mamy możliwość korzystania z naszego prawa konstytucyjnego jakim jest wolność wyrażania swoich poglądów. Powyższe prawo (Art. 54 KRP)ma dalszy ciąg, czyli pozyskanie, a dopiero później rozpowszechnianie informacji. Ad complementum: Art. 33. Ustawy o pieczy ... dążenie do przysposobienia dziecka, a w przypadku braku możliwości przysposobienia dziecka – opiekę i wychowanie w środowisku zastępczym;
  Art. 156. Do zadań ośrodka adopcyjnego należy: wspieranie psychologiczno-pedagogiczne kandydatów do przysposobienia dziecka oraz osób, które przysposobiły dziecko;
  Mogłabym tak długo, a przecież jest jeszcze sama Konstytucja, Kodeks rodzinny, Kodeks cywilny itd.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dobry artykuł. Dziękuje. Jesteśmy z żoną pogotowiem opiekuńczym i mieliśmy styczność z diecezjalnym ośrodkiem adopcyjnym że Sosnowca. Niestety totalny brak profesjonalizmu. Rodzice adopcyjni nieprzygotowani, bez szkoleń i testów,brak informacji o stanie zdrowia dzieci,ale za to zaświadczenie od proboszcza obowiązkowe. Obawiam się że będzie jak z nauką religii: państwo płaci księdzu, ksiądz robi co chce, a państwo nie ma żadnego wpływu na to co robi ksiądz.

  OdpowiedzUsuń
 17. W sumie to bardzo smutne, mimo wszystko. Zawsze ciężko mi się czyta tego rodzaju artykuły. Rodzice powinni przede wszystkim dziecko kochać i to powinno być priorytetem. Szkoda tylko, że dzieci często zabiera się rodzicom bez powodów. Często wystarczyłoby odpowiednio przeszkolić rodziców, żeby wiedzieli, jak zarządzać pieniędzmi i to pozwoliłoby im wyjść z ubóstwa. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działają promocję, w tym również tkwi problem, ale takich problemów są setki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie spotkałam się z przypadkiem zabrania dziecka rodzicom bez powodu. Jeśli taki znasz, podziel się, proszę. Zawsze to warto poszerzyć własną wiedzę.

   Usuń
 18. Bardzo dobry artykuł, poruszający niemal wszystkie strony sprawy. Pracowałam przy adopcjach międzynarodowych w Polsce. Te dzieci najpierw są w krajowym banku danych przez rok! Czyli informacja, że są do adopcji, jest we wszystkich ośrodkach w Polsce. To są dzieci, których nikt nie chce, niestety. Jak pani Minister ma zamiar przekonywać rodziny do adopcji? Jak sprawi, żeby Polacy chcieli dzieci duże, albo dzieci których np. rodzice obydwoje byli upośledzeni? Mimo, że dzieci dobrze funkcjonują? To nie jest zakup samochodu, na litość boską, będziemy adopcje reklamować??? :)
  Dla mnie sytuacja jest jasna: albo bidul albo rodzina poza granicami, która dziecku na dzień dobry daje wykształcenie i majątek adoptujących (tak, tak pieniądze szczęścia nie dadzą, ale żeby wychować dziecko z doświadczeniem porzucenia są potrzebne środki, nie tylko psychofarmaceutyki, nagminnie przepisywane przez psychiatrów takim dzieciom). Za granicą dzieci te nie są stygmatyzowane, co uważam za rzecz najważniejszą dla rozwoju dziecka z deficytami i historią traum. Osobiście uważam, że adopcja zagraniczna nie jest najlepsza. Uważam dalej, że adopcja nie jest najlepsza. Rodzina zastępcza (casus morderstwa w Pucku) ani dom dziecka też nie. WŁASNA RODZINA JEST NAJLEPSZA. A zatem zapobiegajmy patologiom u źródła, edukujmy młodzież, zapewnijmy rodzinom dysfunkcyjnym prawdziwą pomoc, a nie jakieś 500+. Czy dawanie pieniędzy za nic nie jest deprawujące? Jeśli mamy takie prorodzinne państwo, to dlaczego nie mówimy o rodzinach, które dopuszczają się wszystkich tych strasznych rzeczy zmuszając swoje dzieci do wegetacji (brak miłości jest wegetacją, przynajmniej dla dziecka)? Chyba skądś te dzieci się wzięły?

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;) Zawsze tak jest i generalnie trzeba się do tego przyzwyczaić. Adopcji nie potrzeba reklamować, jeśli ktoś uzna, że jest w stanie adoptować dziecko - zrobi to. A zagranica - po co?

  OdpowiedzUsuń
 20. Owszem - chodzi o pieniądze płynące do rodzin zastępczych. Teraz dostają również 500+... I stąd cały problem.
  Zagranica po to, żeby dziecko, które nie ma szans w Polsce (bo zbyt duże, zbyt brzydkie, zbyt chore, z nazbyt obciążonym wywiadem), i którym biologiczna rodzina kompletnie się nie interesuje, miało szansę na normalne życie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ehh, jak socjalizm utrudnia nawet najprostsze sprawy: sami widzicie ile formalności potrzeba do adopcji...

  OdpowiedzUsuń
 22. Stek bzdur .Wiadomo że chodzi o kasę. Dlaczego w Polsce małe zdrowe ddziecko jest wręcz nieosiągalne bo Polak nie zapłaci 50000 euro. BIEDNA NIEWINNA PANI PASSINI Najwyższy czas ze ja w końcu wywalił na zbity pysk .

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo rzetelne opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jestem mamą zastępczą i adopcyjną i czasami adopcja i rodzina zastępcza to jest najlepsze wyjście w życiu dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam mieszane odczucia odnośnie adopcji zagranicznej. Z jednej strony - jest to dla wielu dzieci jedna szansa na normalną rodzinę (pracowałam w DD akurat w momencie , kiedy przygotowywano kilku wychowanków do adopcji we Włoszech - podczas gdy w Polsce praktycznie nie było takiej opcji ). Z drugiej strony - faktycznie znam z mojego bliskiego otoczenia sytuację, kiedy rozdzielono w ten sposób rodzeństwo i było to dla dzieci ogromną traumą. Więc ten temat ma - jak kij - dwa końce.

  Natomiast odnośnie ośrodków katolickich - sami adoptowaliśmy w jednym z nich ponad 3 lata temu naszego synka i drugi raz na pewno wybrałabym instytucję świecką, wolną od dogmatów i - nie zawaham się tego napisać - religijnego fanatyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zdumiewa mnie to, że osoba wykształcona rozprzestrzenia bzdury na temat zaburzeń więzi - RAD nie charakteryzuje się kłamaniem i 'brakiem uczuć wyższych' (cokolwiek to ma znaczyć) tylko jest dość rzadkim zaburzeniem występujących u ciężko zaniedbanych niemowląt objawiającym się lękowymi zachowaniami w kontaktach z opiekunem. Polecam sprawdzić kryteria ICD-10 jak już się o nich mówi. Definicja dzieci z RAD jako przebiegłych małych psychopatów pochodzi ze środowiska proponentów pseudonaukowej 'terapii' zwanej 'attachment therapy', która polega np. na podduszaniu dziecka poduszkami żeby zasymulować powtórne narodziny, karmieniu dwunastolatków butelką, wmawianiu dziecku że jest złym człowiekiem i jeśli się nie podporzadkuje, to na pewno zostanie przestępcą, wysyłania dzieci na przedłużony pobyt u zupełnie obcych ludzi, zmuszani dziecka do proszenia o pozwolenie na każdą czynność włącznie z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, siadania na dziecku, glodzeniu go, zmuszaniu do bezsensownych prac fizycznych itd. itd. itd. Ta 'terapia' doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci (niektórych z powodu uduszenia, innych z powodu samobójstwa) i przemocy, włącznie z zamykaniem w klatce, wobec wielu innych. Przeraża mnie to, że środowisko rodziców adopcyjnych i zastępczych bezkrytycznie promuje te niebezpieczne bzdury.

  http://www.childrenintherapy.org/attachmentdisorder.html

  OdpowiedzUsuń
 27. I Love your article. You cant visit my website : fmovies.is

  OdpowiedzUsuń
 28. I am scrutinizing that during this time you should convey an attempt and this new application imo Apk : which is presently greatest moving application inside the worldwide.

  OdpowiedzUsuń